Logo kurzu - Algoritmizace a programováníAlgoritmizace a programování

Zaznamenání makra


Způsob vytváření programu, který jste se naučili, je obecně platný a použitelný. Jeho výhodou je, že s jeho pomocí vytváříme program, u něhož velmi přesně víme, co a jak bude po svém spuštění dělat.

Někdy jsou však makra jen velmi jednoduchou posloupností akcí uživatele. Textové editory proto obsahují možnost zaznamenání činnosti uživatele do makra. Výhodou této možnosti je, že nemusíte vědět prakticky nic o programování, a přesto dokážete makro rychle vytvořit. Nevýhodou zaznamenaného makra je, že ne vždy dělá přesně to, co by uživatel předpokládal. Zaznamenané nepřesné makro však můžete po vytvoření ručně upravit a tím vytvořit makro rychle i správně.

Makro je možné zaznamenat v již známém menu Nástroje\Makro tentokrát zvolením položky „Záznam nového makra...“. Známým způsobem vytvoříte i jeho název, místo uložení a komentář.

Jako procvičení si před zavoláním makra nechte označený nějaký text. Poté spusťte záznam nového makra, změňte barvu ve výběru a stiskněte tlačítko stop. Podíváte-li se poté do vygenerovaného kódu, uvidíte zdrojový kód. (Zkuste si nejprve samostatně – celá animace je přístupná zde.) Pokud byste poté chtěli ručně upravit makro, můžete zkusit například změnu barvy (stačí nahradit jinou standardní barvou psanou anglicky – viz. také nápověda).